Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kdy a jak kastrovat?

18. 7. 2014

                                                          Kdy a jak kastrovat?

 

Kdy a jak kastrovat?

8. 11. 2006

Spousta veterinářů, kteří žijí z poznatků nabytých při svém studiu, doporučuje lidem kastrace v pozdějším věku. Ti, kteří sledují výzkum a dovzdělávají se stále, však doporučují kastraci ve věku u kočky po 5. měsíci, u kocoura v 6.-7. měsíci.


 

Kdy a jak kastrovat kočku?

Kočky kastrujeme ve věku 5 nebo 5,5 měsíců. Máme zkušenosti, že v tomto stáří se již začne kočička mrouskat, protože je pohlavně dospělá a hormony začnou fungovat.

Naše praktické zkušenosti ukázaly, že mladé kočičky snášejí kastraci lépe než starší. U kočičky se jedná hlavně o to nečekat až dojde skutečně k mrouskání, protože v tu dobu jsou orgány prokrvené a kastrace není vhodná. Musí se pak čekat, až mrouskání, které se projevuje tak, že kočička se přehnaně mazlí, stále se hlasitě projevuje, nastrkuje zadek a zvedá ocásek (pro kocoura), odezní, což je nepříjemné pro Vás a ještě více pro ni, když jí kocoura nemůžete dopřát. Takže netrapte ani ji ani sebe a veterináři, pokud doporučuje kastraci v pozdějším věku, klidně řekněte, že si přejete kastraci již v 5. měsíci.

V západních evropských zemích je běžné, že se kastruje již ve 2.-3. měsíci laparoskopicky. U nás se však vychází z doby pohlavní dospělosti, a to je, jak uvedeno výše, v 5 - 5,5 měsících. Také podle váhy se dobře dá orientovat, i my kočičky zvážíme, aby nebyly podvyživené. Minimální váha kočky pro narkozu je 1,75 kg.

Před kastrací se též zeptejte veterináře, jakou metodou kastruje. Někteří veterináři totiž odebírají pouze vaječníky, přičemž miniaturní kousíček vaječníku, který by případně zůstal v těle, by se mohl obnovit a dorůst. Pokud by dorostl, kočička by stále měla dělohu a přitom možnost chodit ven, bylo by neštěstí hotovo - za 2 měsíce by přivedla koťata. Proto je vždy lepší odebrat při kastraci i dělohu, když už je kočka v narkóze a má otevřené břicho. Za to riziko to nestojí.


 

Kdy kastrovat kocoura?

 

Co se týká kastrace kocourů, veterináři často radí počkat, až začne kocourek značit. To však bývá již pozdě. Tady jsou důvody:

1) podle posledních studií kastrace kocourky ve věku 6 měsíců nijak nepoškozuje, není tedy třeba déle čekat

2) značení silně zapáchá a přetrvává v bytě i několik měsíců

3) když kocourek už jednou začne značit, nemusí tomu kastrace zabránit a mohl by pokračovat ve značení i po kastraci, což by bylo velmi nepříjemné

4) pokud je v domácnosti více kocourků, mohlo by mezi nimi čekání na pozdější kastraci způsobit velkou rivalitu - přeznačkovávali by se, stali by se z nich soupeři a mohli by se začít rvát

5) kastrace v pozdějším věku, kdy už začnou působit hormony, kocourky velmi stresuje, protože se budou chtít pářit a budou mít tendence se za každou cenu dostat z bytu. Často se jim to v nestřežené chvíli i podaří a už by je nikdo nemusel najít

6) pokud byste s kocourkem jezdíte např. na chalupu, mohl by utéct za kočkami a ztratit se.