Jdi na obsah Jdi na menu
 


Po kastraci

18. 7. 2014

                                                                Po kastraci

Někteří to možná znáte, některé z Vás to možná teprve čeká: Přinesete si kočičku od veterináře po kastraci domů ještě v narkóze a jste svědky toho, jak se vám po probuzení z narkózy motá po bytě, padá a vy jí nemůžete nijak pomoci. Chceme se s vámi podělit o naše zkušenosti, abyste vy i vaše kočka ponarkózní stav prožili co možná v nejmenším stresu.

Kočku vždy přenášejte v přepravce, snáší tak lépe transport. V žádném případě ji nenoste jen tak v rukou. I když se třeba nebojí, může ji vždy něco polekat (hluk, jiná zvířata nebo jejich pachy…) a pokud ji nebudete mít v postrojku a na vodítku (což pochopitelně můžete jen tehdy, pokud je na ně zvyklá), neudržíte ji a zmizí vám v nenávratnu. Bude-li ve stresu, nebude ani reagovat na váš hlas, takže ji nepřivoláte zpět. Stres kočičky zmírníte tím, že přepravku přikryjete (neuvidí, co se děje venku, a nebude se tolik bát). 12 hodin před kastrací (a narkózou obecně) nesmí dostat krmení, jen vodu. Kastrace samotná pak trvá 45-60 min.

Kočička bude zřejmě ještě spát, když ji ponesete domů, nebo se bude trochu budit. Nejlepším řešením je, pokud se kastruje kolem poledne, nechte ji zavřenou v přepravce až do rána. Když ji přinesete domů, je třeba zkontrolovat dýchání a popř. vyměnit hadřík, který má pod sebou v přenosce, pokud je počůraný, aby nebyla v mokrém. Hadřík kontrolujte vícekrát a po každém počůrání jej vyměňte. Přestože se bude tlačit ven a škrabat, nechte ji zavřenou, přikrytou, v teple a tichu. Pokud ji pustíte ven, bude jen padat a motat se, protože bude chtít utéct bolesti, a mohla by se zranit nebo si poškodit ránu. V suchu, teple a přikrytá se uklidní, bude déle spát a lépe se dostane z narkózy, která kočkám velmi vadí.

Nad ránem nebo ráno ji vypusťte, nabídněte vodu a krmení, ale pokud si nevezme, nic se neděje. Některé kočky nemají po narkóze chuť na jídlo i dva dny. Též doba, po kterou kočka po narkóze polehává a odpočívá, je velmi individuální - někdy 1-2 dny, někdy 4 dny, starší kočky odpočívají i déle, neboť kastraci snášejí hůř.

Kocourci jsou zpravidla pro kastraci brzy zase fit, u kočičky to trvá déle, neboť zákrok byl většího rozsahu. Kočičku je třeba ve dnech po kastraci sledovat a dávat pozor, aby si nevykousala stehy. Někteří veterináři dávají kočičce košilku, ta vykousání stehů zpravidla zabrání. Kdybyste viděli, že se rána otevírá, ihned s kočičkou navštivte veterináře. Zpravidla po týdnu veterinář stehy z rány vyndá, pokud nepoužil samovstřebávací stehy.

                       použito z archivu Kočky SOS Hodonín - oblíbený odkaz